skip to Main Content

Sıkça Sorulan Sorular

wetra sıkça sorulan sorular

Romalılar, yaklaşık 2000 yıl önce kurşun boruları icadı ederek, o günlerde günlük yaşamın temel ihtiyaçlarını gidermek adına büyük bir adım attılar. Öncelikle suyu bir yerden başka yere taşıma amaçlı bu kurşun borular kullandılar. Bu keşif Roma’da, o tarihlerde altyapı işlerini çok kolaylaştırdı. İşte Fiber optiklerin keşfi de başlangıcı bu borulara dayanmaktadır.

Fiber Optik Nedir?

Farklı yollarla iletilen bilgi fikrini insanoğlu kendine has yöntemlerle kullanmıştır. Örneğin; sabit hatlı bir telefonla konuştuğumuzda, sesimiz bir tel kablo aracılığıyla duvardaki bir prize taşınır ve burada başka bir kablo onu yerel telefon santraline götürür. Cep telefonları ise farklı bir şekilde çalışır. Görünmez radyo dalgaları kullanarak bilgi gönderip alırlar -kabloya ihtiyaç duymadığı için kablosuz olarak adlandırılan bir teknolojidir. Fiber optik, üçüncü bir şekilde çalışır. Bir ışık ya da plastik bir boruya kodlanmış bilgileri gönderir. Başlangıçta 1950’lerde endoskoplar için geliştirilmiş olup, doktorlar insan vücudun içini açıkça kesmek zorunda kalmamaları için kullanılmıştır. 1960’lı yıllarda mühendisler aynı teknolojiyi ışık hızında (normalde 186.000 mil veya bir vakumda saniyede 300.000 km) telefon çağrıları göndermek için bir yöntem bulmuşlar, ancak fiber optik bir kablo içerisinde bu hız yaklaşık üçte ikisini yavaşlamaktadır).

Optik Teknoloji Nedir?

Fiber optik kablo, optik fiberler olarak bilinen inanılmaz derecede ince cam ya da plastik tellerden oluşur; bir kablo az sayıda iki tel veya yüzlerce telden oluşabilir. Her bir tel, bir insan saç telinin onda biri kalınlığa sahiptir ve yaklaşık 25.000 telefon görüşmesi taşıyabilir, bu nedenle tam bir fiber optik kablo birkaç milyon arama yapabilir.

Fiber optik kablolar, iki taraf arasında tamamen optik (ışık tabanlı) teknolojiyi kullanarak bilgileri taşırlar. Bilgisayarınızdan fiber optiği kullanarak sokağın karşısındaki bir arkadaşınızın evine bilgi göndermek istediğinizi varsayalım. Bilgisayarı bir lazere bağlayarak elektrik bilgilerini bilgisayardan bir dizi ışık darbesine dönüştürebilirsiniz. O zaman lazeri fiber optik kabloyla ateşlemeniz gerekiyor. Kabloya ulaştıktan sonra ışık ışınları kablonun diğer ucundan ortaya çıkacaktır. Arkadaşınızın, gelen ışınları bilgisayarının anlayabileceği elektriksel bilgiye geri çevirmek için bir ışık elektriğine (ışığı algılayan bileşene veya fotoelektrik diye adlandırılabilir) sahip olması gerekir.

Fiber Optikler Nasıl Çalışır?

Işık, kablo içerisindeki çeperlerden defalarca sıçrayarak bir fiber optik kablo içerisinde dolaşır. Her minik foton (ışığın parçacığı), buzdan aşağı inen bir yarış kızağı gibi boruyu fırlatır. Şimdi, temiz cam boru içinde dolaşan ışınların fiber optik kablo içerisinde kenarlardan sızıntı yapmasını bekleyebilirsiniz. Ancak ışık, camı çok sığ bir açıyla (42 dereceden daha az) çarparak tekrar camdan bir aynaya benzermiş gibi yansır. Bu olaya ‘’toplam iç yansıma’’ denir ve bu olay ışığı kablo içinde tutan şeylerden bir tanesidir.

wetra fiber optik kablo testleri

Fiber optik kablolar, kavisli yollarda içindeki ışık sinyallerini de alıp eğecek kadar incedir. NASA Glenn Araştırma Merkezi (NASA-GRC).

Fiber ışığı kablo/boru içerisinde tutan bir diğer şey ise, iki ayrı parçadan oluşan kablonun yapısıdır. Kablonun ortasında yer alan ana kısıma çekirdek deniyor ve ışığın üzerinden geçdiği kısım bu. Çekirdek dışına sarılı olan başka bir cam tabakası da kaplama olarak adlandırılır. Kaplamanın görevi, ışık sinyallerini çekirdeğin içinde tutmaktır. Kaplama bu işlemi çekirdek için farklı bir cam türüne sahip olduğu için gerçekleştirir. (Daha teknik açıklaması ise, kaplamanın sapma/kırma indeksi daha düşüktür.)

wetra fiber optik kablo ic yansimalari

Toplam iç yansıma, ışık ışınlarının bir fiber optik kablo içinde zıplatmasını sağlar.

Fiber Optik Kablo Tipleri Nelerdir?

Optik fiberler ışık sinyallerini modlar içerisinde bir noktadan bir diğerine taşırlar. Modların anlamı ışığın yolculuğu için farklı yollar olduğu anlamına gelir: birinci mod sadece bir ışınının direkt olarak fiberi takip eden yoldur. Bir diğer mod, ışının fiber ortasına doğru gitmesidir. Bir başka modda, ışının fiberi sığ bir açı takip etmesidir. Diğer modlar, fiberi aşağı veya yukarı dik açılardan diğer açılardan takip etmesidir.

wetra fiber optik isik yollari

Işık, tek modlu ve çok modlu fiberlerde farklı yollarla/modlarla ilerlemektedir.

En basit optik fiber türüne, tekli mod denir. Çapı 5-10 mikron (milyon metreküp) civarında olan çok ince bir çekirdeğe sahiptir. Tek modlu bir fiberde, tüm sinyaller kenarlardan sıçramadan düz bir şekilde fiberin ortasına doğru ilerler (diyagramda kırmızı çizgi ile gösterilmiştir). Kablo TV, İnternet ve telefon sinyalleri genellikle tek modlu fiberler tarafından taşınır ve büyük bir paket halinde sarılır. Bu kablolar 100 km’ye kadar bilgi gönderebilmektedirler.

wetra fiber optik kablo kesiti.gif

Işık tipik bir tek modlu fiber kablo içerisinde ilerlemektedir (ölçek çizilmemiştir). İnce çekirdek, çapından kabaca on kat daha büyük çeper ile, plastik bir dış kaplama (kaplamanın çapının iki katı) ve bazıları da Kevlar gibi sağlam bir malzemeden yapılmıştır, dış kısmında koruyucu da bir dış kaplamai ile çevrelenmiştir.

Fiber optik kablonun başka bir türü ise multi-mode kablolardır. Çok modlu bir kablodaki her fiber optik, tek modlu bir kablodan yaklaşık 10 kat daha büyüktür. Bu, ışık huzmeleri, farklı yollar (mor, yeşil ve mavi çizgiler) izleyerek çekirdeğin içinden geçebileceği anlamına gelir; diğer bir deyişle ışınlar birden çok mod kullanır. Çok modlu kablolar, yalnızca kısa mesafelerde bilgi gönderebilir ve bilgisayar ağlarını bir araya getirmek için kullanılır.

Gastroskop (bir endoskop türü) adı verilen mideyi görmeye yarayan tıbbi bir araçta ise daha kalın fiberler bile kullanılır; doktorlar karındaki hastalıkları tespit etmek için hastanın boğazından içeri sokar. Bir gastroskop, bir çok optik fiberi içeren kalın bir fiber optik kablodur. Gastroskopun üst ucunda bir göz merceği ve bir lamba vardır. Lamba kablolar aracılığıyla, ışığını hastanın karnına yansıtır. Işık mideye ulaştığında, mide duvarlarının görüntüsünü kablo ucundaki mercek içine yansıtıyor. Kablonun diğer ucu ise doktorun gözlüğündedir. Diğer endoskop türleri aynı şekilde çalışır ve vücudun farklı bölümlerini incelemek için kullanılırlar. Ayrıca, uçağın motorlarında erişilemeyen makine parçalarını incelemek için kullanılabilen ve fiberkop olarak adlandırılan endüstriyel versiyonu da vardır.

Patch Cord Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber optik konnektörlerin birçok çeşidi vardır SC, ST, LC, FC ve E2000 gibi. Bu konektörler fiber optik kabloların uçlarına monte edilmek suretiyle patch cord oluşur. Yani kablonun her iki tarafında da bir fiber optik konnektör vardır. Fiber optik patch cordlar uzunluklarına göre, fiberin tipine göre (SM, MM) birçok çeşide ayrılır. Patch cord’lar genellikle fiber optik dağıtım çatıları (ODF) ile fiber optik ekipmanlar arasında hızlı bir şekilde optik bağlantı kurmada kullanılırlar.

Back To Top